REGULAMIN PRACOWNI INFORMATYCZNEJ
Zespołu Szkół w Piaskach
1. Znasz regulamin pracowni informatycznej. Jako użytkownik pracowni jesteś odpowiedzialny za jej stan. Fakt nieznajomości regulaminu nie zwalnia cię od jego przestrzegania. Znajomość regulaminu potwierdzasz na imiennej liście po zapoznaniu się z nim na pierwszych zajęciach w pracowni.
2. Wchodzisz do pracowni w czystym obuwiu i bez odzieży wierzchniej (kurtki). Jeżeli nauczyciel stwierdzi, że masz nie zmienione lub brudne buty odeśle cię do szatni i zawiadomi o tym fakcie wychowawcę klasy.
3. Zajmujesz swoje stałe miejsce, które wybrałeś na początku roku szkolnego. Nie zmieniasz go bez zgody nauczyciela prowadzącego zajęcia. Stale pracujesz więc na tym samym komputerze i tym samym dysku, za który imiennie odpowiadasz.
4. Nie spóźniasz się na lekcje, jesteś skupiony na zajęciach, zachowujesz się cicho, nie rozmawiasz, nie chodzisz po pracowni, nie przeszkadzasz innym uczniom.
5. Część zajęć informatycznych to zajęcia teoretyczne, nie włączasz więc komputera. Włączasz komputer tylko wtedy, kiedy poprosi o to nauczyciel.
6. Jesteś przygotowany do zajęć. Posiadasz pendrivy z wymaganym oprogramowaniem oraz wszystkie bieżące materiały udostępnione przez nauczyciela.
7. Przed rozpoczęciem pracy sprawdzasz stan swojego komputera, ewentualne usterki sprzętowe lub programowe zgłaszasz natychmiast nauczycielowi prowadzącemu zajęcia. Niczego sam nie naprawiasz, nie przełączasz, nie zmieniasz. Jeżeli nie zgłosisz usterki, ty za nią odpowiesz.
8. Na zajęciach uruchamiasz system wskazany przez nauczyciela (Windows, Linux) lub logujesz się na koncie określonym przez nauczyciela prowadzącego zajęcia.
9. Jesteś na lekcji, więc zajmujesz się tematem lekcji, a nie czymkolwiek innym będącym poza tematem zajęć. W czasie lekcji nie wolno ci korzystać z portali społecznościowych, stron www niezwiązanych z tematem lekcji, pobierać z Internetu plików niezwiązanych z omawianym materiałem.
10. Na zajęciach nie używasz telefonu komórkowego. W uzasadnionych przypadkach, o każdorazową możliwość skorzystania z telefonu pytasz nauczyciela prowadzącego zajęcia.
11. Na czas zajęć otrzymujesz dostęp do komputera i określonych jego zasobów. Bez wyraźnej zgody nauczyciela nie wolno ci zmieniać jakichkolwiek ustawień nie mających związku z tematem zajęć – konfiguracji systemu operacyjnego, BIOS-u, ustawień przeglądarki internetowej, modyfikować pulpitu, usuwać plików, zmieniać ich nazw, atrybutów lub lokalizacji, czegokolwiek instalować lub naprawiać, modyfikować ustawień sieciowych, zmieniać ustawień rejestru czy dostępu do urządzeń.
12. Nie jesz i nie pijesz w pracowni – grozi to zniszczeniem sprzętu.
13. Jako dysk na swoje dane wykorzystujesz własną pamięć przenośną typu pendrive. Na niej zapisujesz wszystkie swoje prace oraz pliki tymczasowe wykorzystywane w czasie ćwiczeń. Pamiętasz o właściwym przyłączeniu i odłączeniu urządzenia. Pliki zainfekowane lub niebezpieczne oprogramowanie znajdujące się na twojej pamięci zostaną automatycznie usunięte przez program antywirusowy zainstalowany w pracowni. Podłączając pendrive akceptujesz jednocześnie ten fakt. Wykonane ćwiczenia przechowujesz do zakończenia roku szkolnego – podczas wystawiania ocen semestralnych lub rocznych nauczyciel może poprosić o ich zaprezentowanie.
14. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy. Dość łatwo jest odszukać autora niegrzecznego maila, wpisu na blogu, wulgarnego komentarza, czy obraźliwego pliku. Pracownia jest monitorowana sprzętowo i programowo.
15. Dbasz o porządek w pracowni. Po zajęciach porządkujesz swoje stanowisko pracy, podsuwasz krzesło, wyrzucasz śmieci.
16. Sam nie zasłaniasz żaluzji – prosisz o to nauczyciela, pytasz o możliwość otwarcia okna, jeżeli chcesz je otworzyć.
17. Twoi rodzice odpowiadają finansowo za spowodowane przez ciebie zniszczenia zarówno sprzętowe, jak i programowe, ewentualną kradzież oraz jakąkolwiek dewastację wyposażenia pracowni.
18. Zgodnie ze statutem ZSP zabronione jest jakiekolwiek rejestrowanie audio oraz video zajęć w pracowni komputerowej.
19. To, jak zachowujesz się w pracowni i jak pracujesz przełoży się na twoją ocenę z zajęć przedmiotów zawodowych i ocenę z zachowania.
20. Notoryczne łamanie regulaminu pracowni spowoduje odsunięcie cię od pracy z komputerem, zawiadomienie wychowawcy i rodziców oraz, w poważniejszych przypadkach ukaranie karą wynikającą ze Statutu Szkoły.