Nie jest tajemnicą, że dobry informatyk uczy się przez całe swoje życie zawodowe. Postęp w tej dziedzinie jest bardzo szybki, ciągle pojawiają się nowe treści, a to, co jest standardem dzisiaj, za chwilę może być już nieaktualne. Jeśli informatyk nie będzie na bieżąco, jego umiejętności szybko tracą na wartości. Wymaga to od specjalistów IT dużej samodzielności i chęci do samokształcenia poprzez kursy online, różnego rodzaju tutoriale, książki, pojawiające się na specjalistycznych stronach w Internecie informacje, śledzenie nowych trendów czy uczestnictwo dyskusjach prowadzonych przez społeczność IT.

Kultura IT promuje samokształcenie, innowacje, kreatywność i eksperymentowanie. To środowisko, w którym nauka własna jest naturalną częścią pracy. W rezultacie, aby nadążać za nowościami, rozwiązywać aktualne problemy i być efektywnym, informatycy muszą stale poszerzać swoją wiedzę i umiejętności – i najczęściej robią to właśnie we własnym zakresie, bo tylko samodzielne, ciągłe kształcenie pozwala im być na bieżąco z szybkim tempem rozwoju branży.

Dlatego też uczymy się pracować samodzielnie. W przypadku nieobecności nauczyciela, by efektywnie wykorzystać czas nabiera to istotnego znaczenia. Jeżeli kiedykolwiek, z jakichkolwiek powodów nie będę mógł z wami pracować w szkole otrzymacie ode mnie materiał do samodzielnego kształcenia. I ważna prośba – proszę zawsze solidnie przerobić umieszczone dla was treści. I nie dlatego, że sprawdzę to później na kartkówce, ale dlatego, że fachowa wiedza nie toleruje luk i niedouczenia, a każdy następny temat może oprzeć się o wcześniej omawiane treści. Umiejętność samokształcenia świadczy o fachowości. Uczcie się być dobrymi informatykami.

KLASA III

  1. proszę rozwiązać dwa testy INF02 ze tej lub tej strony. wyniki poproszę na maila avi@op.pl, do środy 09.05, do godz. 20
  2. poprawiamy kartkówkę z sieci. do powtórzenia materiał z pliku sieci.pdf sprawdzę w czwartek
  3. po świętach zajmiemy się tematem FTP na Windows Serwer, możecie powoli zacząć oglądać jakieś materiały na YT. tutorial z wymaganiami przygotuję wam niedługo (właściwie jest już gotowy, ale odniosę go do treści egzaminu praktycznego)
  4. w wolnym czasie możecie powtarzać Ubuntu Linux. w tym pliku komplet tego, co robiliśmy na zajęciach w klasie II

Do egzaminu zostały 2 miesiące. Niektórzy z was nie potrafią jeszcze wpiąć klienta do domeny, zrobić zasad grup, czy pozostałych treści WS, które omawialiśmy. Nie mówię już o podstawowych wiadomościach z sieci, które również są do opanowania. Na egzaminie będą też konfiguracje interfejsów na mikrotikach i tp-linkach, vlany na mikrotikach i tp-linkach oraz zrobienie kabla ethernet czy gniazda keystone. Co do pozostałych zadań proszę przejrzeć materiał tej strony i odpowiedzieć sobie samemu na pytanie, ile z tego materiału jesteście w stanie sami zrobić.

_____________________________________________________________________________________________________________________________